„…eljön az a korszak, amikor az ember minden barlangot szétrobbantott, amit valami célra fel nem használhatott, és minden öreg fát már régen kivágatott, akkor már késő lesz siránkozni a megbillent természeti egyensúlyon, amelyet helyreállítani sem atombombával, sem mindentudó elektronikus gépekkel nem lehet.” – írta az először 1966-ban megjelent Hú című regényében Fekete István.
Fekete István az ember-természet kapcsolatot teljesen új megvilágításba helyezte. Korábban a rókára például csak úgy gondoltunk, mint üldözendő tyúktolvajra, irtandó állatfajra. Fekete István művei nyomán, és a Vuk című rajzfilm képeinek, humornak, és kiválóan eltalált szinkronhangjainak köszönhetően az addig fenntartás nélkül tisztelt vadászok, a „Simabőrűek” megítélése alapvetően változott meg.
Fekete István a Wikipédia szerint Jókai Mór mellett minden idők legolvasottabb magyar írója. Az oldal szerint 2002 decemberéig legalább 8.700.000 példányban adták ki műveit magyar nyelven; külföldön 10 nyelven, 12 országban, 45 kiadásban jelentek meg könyvei.
A Wikipédia írása szerint „1946 tavaszán tiltó indexre került a proletárdiktatúráról és a bolsevizmusról írott művei miatt. A politikai rendőrség, az ÁVÓ is bántalmazta emiatt. Szemét kiverték, szétverték a veséjét, és hajnalban egy katonai kocsiból kidobták a János Kórház mellett, ahol két járókelő találta meg.
Az 1949 tavaszi „tisztogatásig” Budapesten, a Földművelésügyi Minisztériumban dolgozott, ahol több mint egy tucat teljesen új megoldású mezőgazdasági oktatófilmet írt és rendezett. Ezután politikai okokból könyveit nem adták ki, állandó állást sehol sem kapott, alkalmi munkából (például uszályrakodás) tartotta el családját 1951 őszéig, amikor tanári álláshoz jutott a kunszentmártoni Halászmesterképző Iskolában. Osztályidegenként az új könyvkiadók és folyóiratok nem kér(het)tek belőle, igaz, a Sztálin halálát követő itthoni változásokig ő sem keres(het)te velük a kapcsolatot. Miután kizárták a Magyar Írók Szövetségéből, már csupán az Új Ember és a Vigilia fogadta szívesen írásait, ekkoriban ez nagy egzisztenciális segítséget is jelentett, hogy rendszeresen közölték apróbb, tárcaszerű novelláit.”
Ez a cikk nem kívánja összefoglalni Fekete István munkásságát. Ha magunk elé kell képzelnünk a vízparti élővilágot, sokunknak akaratlanul is a Tüskevár című film fekete-fehér képei, és Matula bácsi hangja jut eszébe.
Fenti képek felirata:
-Hű... Mi az ott, Matula bácsi?
-Az bizony, fiam, a jövő.
-És Matula bácsi, mi lesz a jövőben?
-Az csak rajtunk múlik, fiam.
Fekete István, rengeteg ifjúsági könyv és állattörténet írója, százhúsz éve született, és ötven éve halt meg.
További források:
- Fekete István – Nimfea Természetvédelmi Egyesület oldala (http://www.nimfea.hu/programjaink/fek.htm)
- Fekete István – Wikipéldia oldala (https://hu.wikipedia.org/wiki/Fekete_Istv%C3%A1n_(%C3%ADr%C3%B3,_1900%E2%80%931970))
- Fekete István – Wikiwand oldala (https://www.wikiwand.com/hu/Fekete_Istv%C3%A1n_(%C3%ADr%C3%B3,_1900%E2%80%931970) )
- Tutajos és Vuk „atyja” – Fekete István élete (http://ujkor.hu/content/tutajos-es-vuk-atyja-fekete-istvan-elete)
- Fekete István 120: Aki megjósolta korunk legnagyobb feladatát (https://hvg.hu/kultura/20200125_Fekete_Istvan_Vuk_Bogancs_A_koppanyi_aga_testamentuma )
- VUK (rajzfilm) https://hu.wikipedia.org/wiki/Vuk_(film)
- Tüskevár (film) https://hu.wikipedia.org/wiki/T%C3%BCskev%C3%A1r_(reg%C3%A9ny)
- Fekete István Múzeum (Gölle) (http://www.feketeistvanmuzeum.hu/golle.html)
- Fekete István emlékhely (Matula kunyhó a Diás szigeten, Balaton-felvidéki Nemzeti Park) (https://www.bfnp.hu/hu/fekete-istvan-emlekhely-kis-balaton-fenekpuszta-dias-sziget)
- A 2020-as középszintű magyar érettségi egyik választható feladatának, Fekete István: A tolvaj című novellájának szaktanár által javasolt elemzését itt érheti el.
- Ötven éve hunyt el Fekete István (Magyar Nemzet 2020. június 23.) (https://magyarnemzet.hu/kultura/otven-evvel-ezelott-ezen-a-napon-hunyt-el-fekete-istvan-8279271/)
- A Bambitól kifutott a világból, de úgy verekedett, mint Bud Spencer (Incex, 2020. június 23.(https://index.hu/kultur/2020/06/23/fekete_istvan_iro_tuskevar_vuk_a_koppanyi_aga_testamentuma_zsellerek/)