Az Európai Környezeti Információs és Megfigyelő Hálózat (EIONET) az Európai Környezetvédelmi Ügynökség, valamint annak tag- és együttműködő országainak partnerhálózata.

 Magán az Európai Környezetvédelmi Ügynökségen (EEA) kívül számos európai témaközpontot (ETC-k) foglal magában, valamint egy hálózatot, amely 37 ország több mint 400, környezetvédelmi információval foglalkozó nemzeti intézményének körülbelül 1500 szakértőjéből áll. 

Az EIONET célja, hogy Európa környezeti állapotára és annak terhelésére vonatkozó elemzésekhez időszerű és minőségbiztosított adatokkal, információval és szakértelemmel szolgáljon. Ez lehetővé teszi a döntéshozók számára, hogy nemzeti és európai szinten megfelelő intézkedéseket hozzanak a környezet védelme érdekében, és figyelemmel kísérjék a végrehajtott politikák és intézkedések hatékonyságát.

Az EIONET-en keresztül az EEA összegyűjti az egyes országokból származó környezetvédelmi információkat, naprakész, nemzeti szinten hitelesített, kiváló minőségű adatokat. Ez az EEA honlapján keresztül széles körben elérhetővé tett ismeretanyag tematikus és integrált környezetvédelmi értékelések alapját képezi. Az információk a környezetgazdálkodási folyamatok, a környezetvédelmi politikaalkotás és -értékelés, valamint a nemzeti, európai és globális szintű állampolgári részvétel támogatását szolgálják. Az állampolgároknak a tudományos tevékenységekben való részvételével, valamint a laikus, helyi és tradicionális tudás által közvetített, illetve az üzleti szférából származó visszajelzéssel és tájékoztatással párosulva szilárd tényalapot biztosítanak a döntéshozatalhoz és a nyilvánosság részvételéhez.

 2022 januárjától az EIONET hálózat átalakult. 13 EIONET csoportban és az  ezekhez kapcsolódó 16 tematikus szakértői csoportban folyik a munka.

EIONET csoport

tematikus csoport

1

A természet helyreállítása és védett területek

Biodiverzitás monitoring

Víz

Tengerek/óceánok

Erdei ökoszisztémák

2

Biológiai sokféleség és ökoszisztémák 2 – Kumulatív terhelés és megoldások

működése szünetel

3

Az éghajlatváltozás mérséklése és az energiarendszerek

 

4

Az éghajlatváltozás hatásai, sebezhetőség és  alkalmazkodás

 

5

Emberi egészség és környezet

Légszennyezés: a levegő minősége és kibocsátások

Zaj

Vegyi anyagok

6

Körforgásos gazdaság és erőforrás-felhasználás

Körforgásos gazdaság monitoring

Hulladékképződés megelőzése és hulladékgazdálkodás

SCP/ kulcsfontosságú termék/értékláncok

Anyagáramok és erőforrás-felhasználás/hatékonyság

7

Jövőkutatás

 

8

A környezet állapota

 

9

Élelmiszer-rendszerek

 

10

Szárazföldi rendszerek

Talaj

Földterület elszámolási/elemzési adatai és módszerei

A Copernicus szárazföldi megfigyelés támogatása

11

Mobilitási rendszerek

 

12

Adatok, technológiák és digitalizáció

Adatok és adatelemzés

Adattechnológiák

13

Kommunikáció