Az európai városok fel kell, hogy gyorsítsák az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodási intézkedéseket, ha lépést akarnak tartani az egyre összetettebb kihívásokkal, mint például a hirtelen áradások, vagy az elhúzódó hőhullámok. Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség most publikált jelentése kihangsúlyozza a hosszútávú megelőző intézkedésekbe való befektetések előnyeit, amelyekkel a városok megnövelhetik az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásuk rugalmasságát.

Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség  (European Environmental Agency, EEA) „Városok adaptálása az éghajlatváltozáshoz 2016 – városok változása a változó éghajlathoz” című jelentése alapos áttekintést ad azokról a lépésekről, amelyeket várostervezők és a szakpolitikák kidolgozói tehetnek az éghajlatváltozás hatásainak enyhítéséért. A dokumentum hangsúlyozza a változásokat, amelyekkel a városoknak szembe kell nézniük; a társadalmi-gazdasági kihívásokat, és mindezek lehetséges hatásait. Elemzi a városok lehetséges hozzáállását az adaptáció kérdéséhez, és kifejti, hogy a rövidtávú megoldások, illetve a lehető legkisebbre szorítkozó tünetkezelő intézkedések nem lesznek elégségesek a fenyegetések csökkentéséhez.

Image © copyright SLA

A jelentés arra jut, hogy a kihívások kezelésének legjobb módja az, ha széleskörű rendszerszerű szemlélettel közelítjük a kérdést, a sebezhetőség (vulnerability) okaira és gyökereire fókuszálva. Ez magába foglalja a jobb várostervezést is, az árterek beépítésének tilalmával és több zöldterülettel, amely képes a hirtelen lezúduló csapadék visszatartására, a beépített városközpontok nyári hűtésére. Ez a megközelítés a városokat vonzóbbá, éghajlat-állóvá (climate-resilient), és fenntarthatóvá alakíthatja.

Az európai városok egyre érzékenyebbek az éghajlatváltozás negatív hatásaira, mint amilyen a hőhullám, az áradás, a vízhiány, és az aszály; amelyek valószínűleg gyakoribbak és intenzívebbek lesznek. Ugyanakkor a társadalmi-gazdasági és demográfiai változások sebezhetőbbé tehetik a városokat. Ezek mély hatással lesznek a városi funkciók egész sorára, az infrastruktúrára és a szolgáltatásokra, mint az energia ellátás, a közlekedés, a vízszolgáltatás, és hatnak az életminőségre.

A jelentés szerint mintegy száz város (köztük Koppenhága, Rotterdam, Barcelona, Bologna, Pozsony) tekintette át az éghajlatváltozáshoz való sebezhetőségét. Stratégiákat és terveket dolgoztak ki, és hozzáfogtak azok végrehajtásához. Az EU kormányai és szervezetei – nemzeti és regionális szinten – szintin kialakítottak politikai és jogi kereteket a városok számára az adaptációs intézkedésekhez. Ezek közé tartozik az EU Adaptációs Stratégiája  és a Polgármesterek Klíma és Energiaügyi Szövetsége  is. Ugyanakkor sok még a teendő, hiszen sok város nincs felkészítve az éghajlatváltozásra, állítja a jelentés.

A rövidtávú reakció, a növekedő reakció és a „traszformatív” (átalakító) reakció hasznainak összehasonlítása

Hans Bruyninckx, az Európai Környezetvédelmi Ügynökség ügyvezető igazhatója szerint az éghajlat már változik. Az európai lakosság kétharmadának otthont adó városoknak alkalmazkodniuk kell a változó éghajlathoz. Sok újszerű megoldást már bevezettek. Mit jelent az éghajlat változás a városok számára? Mit tehetnek a városok? Hans Bruyninckx, az Európai Környezetvédelmi Ügynökség ügyvezető igazhatója filmje a témában elérhető itt. 

A jelentés a helyi, regionális, nemzeti és európai kormányokat és szervezeteket célozza, valamint azokat a szakembereket és kutatókat, akiket érint a városok alkalmazkodása. A jelentés kiegészíti az Európai Környezetvédelmi Ügynökség egyéb kiadványait, mint például a 2012-ben kiadott „Városi adaptáció a klímaváltozáshoz Európában - kihívások és lehetőségek” című kiadványt, és a városok éghajlatváltozásnak való sebezhetőségéről szóló interaktív térképet.

Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség célja, hogy tudáshátteret biztosítson ehhez a folyamathoz. Az Ügynökség jelentéseket tesz közre, kezeli az Európai éghajlat adaptációs platformot (European Climate Adaptation Platform Climate-ADAPT), és megkönnyíti az információk cseréjét – például az éves Rugalmas Városok Nyílt Európai Napja  megrendezésével.

  • A kiadványt bemutató eredeti angol nyelvű cikk elérhető itt.
  • A „Városok adaptálása az éghajlatváltozáshoz 2016 – városok változása a változó éghajlathoz” című eredeti angol nyelvű kiadvány letölthető erről az oldalról.
  • A „Városi adaptáció a klímaváltozáshoz Európában - kihívások és lehetőségek” című kiadvány (2012) elérhető itt. (http://www.eea.europa.eu/publications/urban-adaptation-to-climate-change ),
  • Hans Bruyninckx, az Európai Környezetvédelmi Ügynökség ügyvezető igazhatója filmje a témában elérhető itt.