Beülünk egy konferenciára, mert az egyik meghirdetett előadás témája kifejezetten érdekel. Az előadó bevezetésnek mesél eddigi szakmai életéről – ismerteti önéletrajzát. Ezek után rátér a szóban forgó projekt bemutatására: részletesen felsorolja az eddigi mítingek helyét és dátumát. Mikor ezzel is végzett, kezdi bemutatni a vonatkozó jogszabályokat: nemzetközi szerződések és egyezmények, EU szabályozások, nemzeti törvények, rendeletek. A kivetített oldalakon a cím alatt 18-20 sorban ömlik ránk a szabad szemmel persze nem olvasható szöveg. Ekkor a konferencia levezető moderátora közli, hogy az előadásra szánt idő letelt.
Ismerős?
Az egyik lehetséges megoldás: a pecha kucha
A pecha kucha egy előadói stílus, vagy ha úgy tetszik, formátum. A lényege: minden előadó 20 képet vetíthet, mindegyiket 20-20 másodpercig. Tehát minden előadó összesen 6 perc 40 másodperccel gazdálkodhat, utána jön a következő. Ezáltal lényegre törő, pörgős előadásokat láthatunk-hallhatunk, az érdeklődés nem hanyatlik alább, ráadásul több ember juthat szóhoz.
A pecha kucha forma egyre elterjedtebb, sok szakmában évek óta használják. A stílus japán eredetű, ahogyan maga az elnevezés is. Néhányan „locsog-fecseg”-nek fordítják, ami első hallásra jól hangzik, de a stílus egyediségét pont a tömörség, a rövidség adja. Itt előre át kell gondolni, hogy mi az üzenet lényege; itt nincs idő mellébeszélni. Ez csak egy kóstoló, mintha a filmnek csak az előzetesét látnánk. Aki érdeklődik a téma iránt, az úgyis megkeresi az előadót, és beszélgetni, levelezni kezd vele.
Hogyan készülj pecha kucha előadásra?
- Gondold át, hogy ha a legjobb barátodnak pénteken este sör mellett egyetlen mondatban kellene összefoglalni a mondandódat, akkor mit mondanál. (A barátod okos, és még nem részeg, de péntek este lévén kicsit fáradt…) Ezt a mondatot mindenképpen illeszd be az előadásba, és talán ismételd is meg.
- Minél kevesebbet írj. A legjobb előadásokban egyáltalán nincs írott szöveg, de jól megválogatottak az ábrák, és a fényképek.
- A kérdések feltevése és a humor mindig jó.
- Tervezd el az előadást. A húsz diából a legelsőn valószínűleg az előadás címe lesz. A legutolsón lehet, hogy megköszönöd a figyelmet, de mindenképpen írd rá a neved, és az e-mail címed. Így lehet, hogy valójában csak 18 dia marad a valódi üzenetedre. Válogasd össze a szükséges mondatokat, és a hozzájuk illő ábrát.
- 20 másodperc elég kevés. Előre pontosan tervezd meg, hogy mit mondasz. Túl hosszú mondatot nehéz érteni, és annak a veszélye is fennáll, hogy a mondat átnyúlik a következő kép idejére. Az egészen rövid mondat sem biztos, hogy jó, mert miután azt elmondtad, még várnod kell, hogy 20 másodperc után váltson a gép a következő diára, és addig a közönséggel egymást bámuljátok – ez kellemetlen lehet. A legjobb pecha kucha előadók otthon elpróbálják az előadást, néha többször is.
- Az előadásra vigyél magaddal névjegykártyát, vagy a témához illő szóróanyagot, prospektust. A sikeres előadásod után ugyanis többen oda fognak jönni hozzád, hogy bővebb információt kérjenek.
Bővebb info:
- A cikk angol nyelven elérhető itt.
- A pecha kucha nemzetközi oldala itt érhető el.
- A pecha kucha angol nyelvű Wikipedia oldala itt érhető el.
- A Pecha Kucha Night Budapest honlapja elérhető itt.
- Egy példa: Tükörtojás, rántotta, fraktál, város és közlekedés