A LIFE (L'Instrument Financier pour l'Environnement) program, az Európai Bizottság által kifejezetten és kizárólag környezetvédelemre, természetvédelemre és a biológiai sokféleség megőrzésére biztosított pénzügyi eszköz. A Bizottság 2014-ben az EU környezetvédelmi céljainak hatékonyabb megvalósítása érdekében egy új típusú, a LIFE pályázatok sikerességét előmozdító lehetőséget biztosított 15 tagállam, köztük Magyarország számára is. Az ún. LIFE kapacitásépítési pályázati forma fő célkitűzése, hogy a pályázatra jogosult országok ennek a támogatásnak a segítségével több, magas színvonalú, a korábbiakhoz képest újabb fejlesztési területeket is megcélzó LIFE projektet valósíthassanak meg és az eddig elért eredményeket is szélesebb körben tudják hasznosítani.

2015 őszén a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium koordinálásával, a Földművelésügyi Minisztérium és a Magyar Fejlesztési Központ részvételével hazánk is benyújtott egy kapacitásépítést célzó pályázatot, amelyet decemberben az Európai Bizottság pozitív elbírálásban részesített.

Az elnyert magyar projekt címe: LIFE kapacitásépítés Magyarországon (LIFE CAP HUN, LIFE14 CAP/HU/000010). A projekt összköltségvetése mintegy 1.145.665 euró, amelyből az Európai Bizottság által biztosított támogatási összeg 992.279 euró.

A 2016 januárjában indult 3 éves projekt elsődleges célja, hogy a LIFE program keretében hazánk az elkövetkező években még eredményesebben, még több sikeres pályázati forrás elnyerésével tudjon részt venni. A projekt többek között a LIFE nemzeti kapcsolattartói kapacitásfejlesztéssel, bővülő tanácsadói szolgáltatásokkal, tréningekkel, képzésekkel, információs napokkal, külföldi tapasztalatok megosztásával kívánja segíteni a hazai pályázókat és partnereiket a pályázat előkészítő és annak teljes megvalósításának időtartama alatt. Emellett a legfontosabb indikátorok a minél több sikeres pályázat elérésében: a pályázati ötletek előzetes felmérése, lehetséges pénzügyi források feltérképezése és összekötése, a partnerek összekapcsolásának elősegítése, ebből a célból adatbázisok létrehozása, az eddig elért LIFE pályázati eredmények hasznosításának elősegítése, képviselete, továbbá a kommunikáció erősítése, a rendelkezésre álló információk megfelelő interpretálása, valamint folyamatos visszacsatolás a döntéshozók, hazai stratégiák, programok alkotói felé.

2016. január 25-én Brüsszelben az Európai Bizottság projektindító ülést szervezett annak a 15 tagállamnak, amelyek 2015-ben LIFE kapacitásépítési pályázatot nyertek. A rendezvény fő célja az volt, hogy a nyertes pályázók széleskörű tájékoztatást kapjanak a projektekkel kapcsolatos bizottsági elvárásokról, kötelezettségekről és egyben a projektekben rejlő lehetőségekről. A rendezvényen a Bizottság képviselője hangsúlyozta, hogy a LIFE program jelenti a legfontosabb támogatási lehetőséget az európai uniós környezet- és természetvédelmi politika megvalósítása során, ezért a pályázóknak a lehető legmagasabb szinten kell biztosítaniuk e pénzügyi eszköz hatékony felhasználását. Véleményük szerint mindegyik uniós tagállam képes jó pályázatot írni és jó projekteket megvalósítani. Remélik, hogy a LIFE kapacitásépítési projekteket, mint speciális lehetőséget, minden tagállam az előnyére tudja fordítani a jövőben is.

A LIFE kapacitásépítési projektben a Földművelésügyi Minisztérium elsősorban a környezet- és természetvédelmi témájú LIFE pályázatok sikerének elősegítéséért felelős. Ennek első lépéseként 2016 folyamán egy nemzeti LIFE adatbázist fog létrehozni; tematikus tréningeket, külföldi tanulmányutakat szervez és erősíti a nemzeti kapcsolattartást.

A 2016-ban várható környezetvédelmi témakört érintő jelentősebb események a pályázók számára:

  •  2016. március 31. – Projektmenedzseri workshop már nyertes LIFE pályázók részére
  • 2016. május 25. – Tréning környezetvédelmi integrált projektek témakörben
  • 2016. május vége – LIFE információs nap
  • 2016. június 15. – Tréning környezetvédelem témakörben potenciális pályázók részére
  • 2016. június – Pályázatíró workshop potenciális pályázók részére

LIFE Programme angol nyelvű központi oldala elérhető itt.

LIFE kapacitásfejlesztési projekt koordinátor: Szijártó Ágnes (+36 1 795 57 63; zrffHCEQPXqiY4IZ0NYWduZXMuc3ppamFydG9AZm0uZ292Lmh1)

LIFE nemzeti kapcsolattartó: Novák Judit Eszter (+36 1 795 49 95; GGXzKEvzvLbfIUj6j4mryTZXN6dGVyLmp1ZGl0Lm5vdmFrQGZtLmdvdi5odQ==)