Az Ausztria, Csehország, Magyarország, Románia, Szlovákia és Ukrajna részvételével zajló TRANSGREEN projekt is a díjazottak között állt a 2020-as Natura 2000-díjak átadásakor. A díjazás eredményét Virginijus Sinkevičius, a környezetvédelemért, az óceánokért és a halászatért felelős európai biztos 2020. október 15-én hirdette ki.

A díjátadó ünnepen Sinkevičius biztos elmondta: „A COVID-járvány rávilágított az egészséges, ellenálló társadalom és a természetes környezet jó állapotban tartása közötti kapcsolatra. Az idei nyertesek bizonyítják, hogy az idő, az energia és az erőforrások természetvédelembe történő befektetése nagy haszonnal jár a természet számára, de számunkra is. Bemutatják, hogy a természetvédők, a gazdálkodók, az erdészek, a helyi közösségek, az infrastruktúra-társaságok és a hatóságok hogyan érhetnek el együtt kézzelfogható eredményeket a természet és az emberek számára. Ezek azok az együttműködési modellek és megoldások, amelyeket terjeszteni kell, ha el akarjuk érni az EU biológiai sokféleségre vonatkozó stratégiájának kötelezettségvállalásait.”

A Natura 2000-díjak a természetvédelem EU-beli sikereit emelik ki, és felhívják a figyelmet Európa egyik kiemelkedő eredményére, amely maga a védett területek Natura 2000 hálózata.

Natura 2000 területek Magyarországon. Forrás: https://www.eea.europa.eu/data-and-maps/figures/natura-2000-birds-and-habitat-directives-11/hungary

A határon átnyúló együttműködési és hálózatépítési díjat a TRANSGREEN  nevű projekt nyerte, mely a Kárpátok biztonságos-, és a vadon élő állatok számára kedvező közlekedési hálózatait célozta meg. A projektet Cseh Köztársaság Természetvédelmi Ügynöksége nyújtotta be.

A TRANSGREEN projekt fő célja olyan megoldásokat keresni, amelyek a nagyobb infrastrukturális beruházásokat természetkímélően valósítják meg, a Kárpát-medence biodiverzitásának megőrzése érdekében. Fénykép: © Dan Dinu

A TRANSGREEN projektet a WWF Közép- és Kelet-Európa (WWF-CEE) vezette; partnerei pedig Ausztriában, Csehországban, Magyarországon, Romániában, Szlovákiában és Ukrajnában voltak. Közös módszereket dolgoztak ki a közúti balesetek megfigyelésére, és a négy kísérleti területre négy mélyreható elemzést és intézkedés-katalógust készítettek.

A végeredmény egy átfogó anyagcsomag – Kalauz a vadon és a közlekedés egyeztetésére a Kárpátokban (Guidelines for Wildlife and Traffic in the Carpathians címmel. A dokumentum olyan integrált közlekedési infrastruktúra-tervezést, építést, kezelést és monitoring módszert ír le, amely figyelembe veszi a biológiai sokféleség megőrzését és minimalizálja a tájkép széttöredezését. Ezt egységes iránymutatásként és szakpolitikaként használják majd a Kárpátok összes érintett országában, a Kárpátok Egyezmény részeként.

A díjat az egész projekt konzorcium nevében Jan Plesnik, a Cseh Köztársaság Természetvédelmi Ügynökségének tanácsadója vette át, aki jól ismert a nemzetközi biológiai sokféleséggel foglalkozó körökben, köztük a Biológiai Sokféleség Egyezményében is.

A TRANSGREEN projekt magyar partnere a CEEweb a Biológiai Sokféleségért szervezet. A projekt minden résztvevőjének őszinte örömmel gratulálunk!