Az Európai Zöld Megállapodás (European Green Deal) egyedülálló fenntarthatósági célokat tűzött ki az Európai Unió elé, és átalakító változásokra szólít a társadalom egészében. Az ilyen nagy horderejű változások megvalósításához Európának tudásra van szüksége a cselekvéshez. Ez az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) ma közzétett jelentése szerint a meglévő tudás jobb felvételét és felhasználását, új típusú ismereteket, új ismeretszerzési módokat, és egyes szakpolitikai területeken jobb adatokat és konkrétabb célokat jelent.
A tettekhez szükséges tudás – ami képessé teszi Európát a fenntarthatóságra való átállásra (Knowledge for action - Empowering the transition to a sustainable Europe) című jelentés figyelembe veszi az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA https://www.eea.europa.eu/) „Európa környezete – helyzetkép és kilátások 2020-ban” című jelentésének (SOER 2020 https://eionet.kormany.hu/soer-2020 ) megállapításait Európa jelenlegi környezetvédelmi és éghajlati céljaival összefüggésben; valamint az Európai Zöld Megállapodás (European Green Deal https://ec.europa.eu/info/strategy/priorities-2019-2024/european-green-deal_hu) összefüggésében a fenntarthatóság eléréséhez szükséges ismereteket.
Az EEA jelentése szerint az Európai Zöld Megállapodás (European Green Deal) ambició-szintje példátlan: az magába foglalja a fenntarthatatlanság kiváltó okai kezelésének szükségességét. Mindazonáltal változó, hogy ezeket az ambíciókat milyen mértékben fordították meghatározott mennyiségi célokká. A jelentés például megjegyzi, hogy a körforgásos gazdaság és a vegyi anyagok területén hiányoznak a mennyiségi célok; és hiányoznak az integrált megközelítések a környezet és az egészség témában, valamint az európai mezőgazdaság szén-semlegesítése érdekében.
Európa fenntarthatósági törekvéseinek eléréséhez jó adatok és információk szükségesek, de továbbra is jelentős tudásbeli hiányosságok maradnak például a tengeri fajokról, a nem védett fajokról és élőhelyekről, az ökoszisztéma állapotáról, az anyagminőségről, a környezeti lábnyomokról, a vegyi anyagok keverékeiről - mutat rá az EEA jelentése. A haladás jobb nyomon követésére (monitoring) is szükség van bizonyos területeken, például a körforgásos gazdaság témájában.
Európa fenntarthatósági törekvései átalakító változásokat igényelnek a társadalomban, és az ilyen változások új típusú ismereteket igényelnek - áll az EEA jelentésében. A döntéshozatal támogatásához túl kell lépni az adat- és információívek kitöltésén és a környezettel kapcsolatos ismeretek létrehozásán. Szükség van a megfelelő cselekvéshez kellő bölcsesség gyors létrehozására – ami a fenntarthatósági átmenetekhez szükséges tudásrendszer.
„Jelenleg jobban értjük a fenntarthatósági kihívásokat, mint a már rendelkezésre álló megoldásokat és azok megvalósítását. A tettekhez szükséges tudás (knowledge for action) azt jelenti, hogy erősíteni kell az ismeretek átvételét és felhasználását a társadalom egészében, hogy támogassák a fenntarthatósági átmenethez szükséges változások sebességét és léptékét.”
Hans Bruyninckx, EEA ügyvezető igazgató
Az EEA-jelentés kimondja, hogy az átalakulást nem lehet csak környezetvédelmi politikával elérni. Ehelyett fiskális, ágazati, ipari, jóléti, oktatási, foglalkoztatási, regionális, innovációs és kutatási szakpolitikákra van szükség, a cselekvéshez szükséges ismereteket integrálni kell mindezen területekre, és az érintettek széles körét be kell vonni a fejlesztésbe.
A jelentésről szóló angol nyelvű sajtónyilatkozat elérhető itt: https://www.eea.europa.eu/highlights/europes-sustainability-agenda-needs-knowledge
Az angol nyelvű „Knowledge for action - Empowering the transition to a sustainable Europe” című jelentés elérhető itt.