Az OECD immár harmadszorra nézi át és értékeli hazánk környezeti teljesítményét. Magyarország 20 éves OECD tagsága, és a Környezeti Teljesítmény Értékelésre (EPR) való felkészülés adta a témáját az október 19-ei szemináriumnak.
V. Németh Zsolt államtitkár úr már a köszöntőjében felhívta a figyelmet arra, hogy Közép-Európa országai kifejezetten fogékonynak tűnnek a zöldgazdaság lehetőségei iránt. Mint mondta: „a zöldgazdaság kialakítása, a gazdaság fenntartható irányba állítása egy hosszú és nehéz folyamat. Ugyanakkor egyre világosabban látszik, hogy az erőforrások végessége miatt ez a változás elkerülhetetlen. Az is látszik, hogy azok az államok, amelyek az elsők között képesek a gazdaságuk fenntarthatóvá alakítására, azok igen komoly előnyökre tesznek szert – mind gazdasági, mind társadalmi, mind környezeti téren.
Magyarország a zöldgazdaság kialakításában szerepet kíván vállalni, természetesen az ország adottságait és lehetőségeit figyelembe véve és kihasználva. A mezőgazdaság hatékony, de hosszútávon fenntartható működtetése terén például Magyarország jelentős tudás-, és tapasztalatanyaggal bír.
2016 júniusában Batumiban Magyarország a zöldgazdaság területén figyelemre méltó vállalásokat tett . Teljességgel támogatjuk az OECD azon törekvéseit, hogy a Zöld Növekedés Stratégiában foglaltak minden szektor döntéseiben érezhetőek legyenek.”
„Alaptörvényünkből és geopolitikai helyzetünkből is ered az, hogy aktív szerepet vállalunk a környezetvédelmi egyezmények végrehajtásában”
V. Németh Zsolt beszédében kitért arra, hogy hazánk Alaptörvénye az alapvetésben kimondja, hogy: „Magyarország a béke és a biztonság megteremtése és megőrzése, valamint az emberiség fenntartható fejlődése érdekében együttműködésre törekszik a világ valamennyi népével és országával.” Mint mondta: „Alaptörvényünkből és geopolitikai helyzetünkből is ered az, hogy aktív szerepet vállalunk a környezetvédelmi egyezmények végrehajtásában. Magyarország tagja minden többoldalú környezeti egyezménynek, a beszámolóinkat mindig határidőre megküldjük.”
Az államtitkár elmondta, hogy hazánk szakemberei aktív szerepet vállaltak a Fenntartható Fejlődési Célok megfogalmazásában, és nagy örömünkre szolgál, hogy az végül 2015 szeptemberében aláírásra került. Hasonlóan szorgalmazzuk a Párizsban múlt év decemberében elfogadott Klíma Egyezmény végrehajtását is: büszkék vagyunk arra, hogy az egyezményt az EU tagállamok közül Magyarország Országgyűlése ratifikálta elsőként. Támogatjuk az OECD azon törekvéseit, hogy a párizsi éghajlati egyezmény végrehajtását elősegítse. Érdekünk az egyezmény sikeres végrehajtása, hiszen a Kárpát-medence kiemelten sérülékeny az éghajlatváltozás hatásaival szemben. V. Németh Zsolt kitért arra, hogy az éghajlatváltozás az emberi egészség mellett legsúlyosabban a mezőgazdaságot érinti. „Érinti közvetlenül az időjárási szélsőségek és az aszályok illetve az árvizek és belvizek révén, és érinti közvetve is a termőföldek pusztulása, az újfajta özönfajok megjelenése, és az eddig nálunk ismeretlen kártevők elterjedése révén.”
A Pannon Régió élővilága rendkívül gazdag
Az államtitkár kijelentette, hogy a régió fajgazdagságára nagyon büszkék vagyunk, és annak védelméért igyekszünk minden tőlünk telhetőt megtenni. Beszédében hivatkozott egy, az Európai Bizottság Környezeti Igazgatósága által készített kiadványra, amely ugyan a tőle elvárható tárgyilagos hangnemmel kezdi a Pannon Régió elemzését, de helyenként egyértelműen érezhető a dokumentum íróinak elfogultsága.
Bár a Pannon régió az EU területének alig 3%-át fedi le, az Élőhelyvédelmi Irányelv (Habitat Directive) mellékletein szereplő 1301 állat- és növényfajból 226 fajnak (17%), valamint a Madárvédelmi Irányelv (The Birds Directive) hatálya alá tartozó 768 madárfajból mintegy 278 fajnak (36%) ad otthont.
V. Németh Zsolt szerint büszkék lehetünk a Nemzeti Környezetvédelmi Programok sorozatára, amelyből immáron a negyediket fogadta el az Országgyűlés 2015 júniusában. Jelenleg folyik a környezeti ügyeket is alapjában érintő Nemzeti Éghajlatváltozási Stratégia aktualizálása, amely végrehajtása a különböző szektorok együttműködésének magas fokát fogja megkívánni.
További információ:
A 2016. október 19-én a Földművelésügyi Minisztériumban tartott szeminárium előadásai elérhetőek itt:
1. Mr László Balogh, Deputy State Secretary, Ministry for National Economy: 20 years of Hungary-OECD co-operation
2. Mr Simon Upton, Environment Director, OECD: Environmental policy activities of the OECD
3. Ms Teréz Szabó, Ministry of Agriculture: Environmental policy in the last 20 years in Hungary
4. Mr Eugene Mazur, Environmental Performance and Information Division, OECD: The process of the OECD Environmental Performance Review
5. Mr Gábor Valkó, Hungarian Central Statistical Office: Monitoring of environmental performance, sustainable development indicators
6. Prof. Aldo Ravazzi, Chair of the OECD Working Party on Environmental Performance; Chief Economist, Ministry of Environment - Sogesid, Italy: OECD experiences in integrating environmental and economic policies: results and challenges
7. Prof. Sándor Kerekes, Corvinus University of Budapest: Integrating environmental and economic policies – Hungarian experiences of the past 20 years
• Best practices in OECD member countries:
10. Mrs Ewa Olszevska, Chief Specialist, Ministry of Environment, Poland
• Hungarian initiatives and innovative approaches in the implementation of environmental policy:
11. Mr Máté Kriza, Chairman, Foundation for Circular Economy: Hungarian innovative practices for improving resource efficiency and maximizing material use
12. Prof. Zoltán Kolláth; Deputy Dean, University of West Hungary: Dark Sky Park initiatives in Hungary