Talaj: megújul(hat)ó erőforrás

Publikálva: 2021. szeptember 14.

A termőtalaj szerepe, védelme átalakulóban van. Az éghajlat változásával új dimenziókat kapnak a talajt védő bozótsorok is. Minderről az EU Duna Régió Stratégia 6-or Prioritás Területe (A biodiverzitás, a táj, valamint a levegő és talajminőség megőrzése) ülésén beszélgettek a szakemberek.

Ervin Szlezak (Agricultural District Authority, Lower Austria, Chair Task Force SONDAR) bevezetőjében kiemelte a mezőgazdaság és a téjékpi megközelítés közelítését, egyfajta „Agricultural Landscape” kialakításának lehetőségét. Mint mondta, a talaj témája több szektort és érint; a Bizottságban például közvetlenül érintett a DG Agriculture , a DG Environment, a DG Research  és a DG Regio  is.

A téma megközelítésében előtérbe került a szénmegkötés (carbon sequestration) témaköre illetve a szerves szén (organic carbon) fogalma.

Angol nyelvű FILM (http://www.unserboden.at/1283-0-SYMBIO+Filme.htm?&goback=51 ) is készült arról, hogy milyen hasznuk lehet a szántóföldek közötti erdősoroknak, bozótosoknak. A „Promote biodiversity through hedge planting” című film szerint az utóbbi évtizedekben rengeteg fasort, erdősávot és bozótost kiirtottak Alsó-Ausztriában. Most ezeket a többfunkciós zöld csíkokat hozzuk vissza.

Az egyik meglepő eredmény, hogy mivel ezek a bozótsorok jelentős párologtatást végeznek, és a szelet nagymértékben felfogják, ezért maguk körül olyan mikroklímát hoznak létre, amely akár a zöldségek termelését is lehetővé teszi – akár öntözés nélkül is.

Magukon a fákon akár gyümölcsök is termelhetőek, mint a szilva, vagy éppen vad-gyümölcsök.

Persze ezek a búvóhelyek valóságos kis oázisok az élőlények számára – tápanyagot és élőhelyet is biztosítva. A magasabb fákon a ragadozó madarak is előszeretettel megülnek, ezért a környező földeken rendre csökken az egerek száma.

A jogszabályok változása miatt ezek a területek nem erdőnek számítanak, hanem szántóföldnek. Ennek nagy előnye, hogy a gazdák szemében ez nem erdő, így könnyebben meggyőzhetőek előnyeiről.

A nagyközönség nemigen gondol bele a termőtalaj fontosságába, ezért a föld-térképek, a talajról szóló információk alapvető fontosságúak. A kutatások jelentős része nemzetközi. Ilyen a már lezárult SONDAR projekt (https://nature.danube-region.eu/projects/sondar/ ), vagy az AgriNatur projekt (https://www.interreg-athu.eu/en/agrinaturathu/ ), amelyben magyar részről a győri Széchenyi Egyetem vesz részt.

Thomas Weninger (Federal Agency for Water Management, Institute for Land and Water Management Research) előadásában a fasorok szélfogó szerepét emelte ki. Mint mondta, ezek korántsem elveszett területek, hiszen jelentősen védenek a talajerózióval szemben.

Dr. Eva Erhart kiemelte, hogy a szélfogó fa-, és bozótsorok növelik a szomszédos szántóföldek hozamát, szerepet kaphatnak a vízvisszatartó tározóhelyek kialakításában, és ezzel jelentősen hozzájárulnak a helyi vízegyensúly kialakításához. A sövényekhez közelebbi magasabb hozam helyenként szemmel is jól látható.

Ugyancsak hangsúlyozta az ültethető gyümölcsfák közvetlen hasznait is. Ezek lehetnek például kökényszilva, cseresznyeszilva, húsos som, fanyarka, vadszeder, galagonya, berkenye…

Menü

Nyitólap

Navigáció