Merre vannak Európa csendes területei?

Publikálva: 2014. május 10.

Legalább 110 millió ember hátrányos helyzetben van Európa legforgalmasabb útjainak zajszennyezése miatt. Az embereknek szinte menekülniük kell ebből a zajból, hogy csendes helyen dolgozhassanak, pihenhessenek, és egészséges életet élhessenek. Ezeknek a „csendes területeknek” jogilag az EU védettsége alatt kellene állnia, de vajon hogyan működik ez a gyakorlatban?


Legalább 110 millió ember hátrányos helyzetben van Európa legforgalmasabb útjainak zajszennyezése miatt. Az embereknek szinte menekülniük kell ebből a zajból, hogy csendes helyen dolgozhassanak, pihenhessenek, és egészséges életet élhessenek. Ezeknek a „csendes területeknek” jogilag az EU védettsége alatt kellene állnia, de vajon hogyan működik ez a gyakorlatban?

Image © Travis Isaacs

Ahogy a 2002-es Környezeti Zaj Direktíva (Environmental Noise Directive) is kimondja, a „csendes terület” nem feltétlenül azt jelenti, hogy teljesen zajtalan, hanem sokkal inkább olyan területet jelent, amely mentes a nem kívánt vagy ártalmas ember által okozott hangoktól. Valójában számos zajtípust, mint pl. a csordogáló víz hangját vagy a madárcsiripelést, általában kellemesnek értékelünk. Ez egyben azt is jelenti, hogy valószínűleg nem lehetséges a csendes területeket csupán a decibelek mérése segítségével definiálni.

Az új, EEA által kiadott "Jó gyakorlatok kalauza a csendes területekhez" című kiadvány útmutatót és ajánlásokat tartalmaz a hatóságok számára arra vonatkozólag, hogy szükség van arra, hogy kijelöljenek és fenntartsanak ilyen területeket. Ez a publikáció jelöli ki a Nemzetközi Zaj Elleni Nap (International Noise Awareness Day ) dátumát is (2014. április 30.).

„Amikor a zajszennyezésre gondolunk, gyakran a hangos zene vagy a szomszéd ugató kutyája jut eszünkbe. De a legtöbb esetben a valódi egészségügyi problémát a közlekedési utakról, repterekről vagy ipari tevékenységből származó hosszú távon fellépő zaj okozza. A csendes területek fontosak, mert ezek nyújtanak kikapcsolódást a zaj után, így összességében hozzájárulnak az életminőség javulásához.” (Hans Bruyninckx, az EEA ügyvezető igazgatója)

Különböző területek – különböző megoldások

Számos magyarázat létezik arra, hogy mit jelentenek a csendes területek a gyakorlatban és hogyan kellene őket megőrizni. Világos az is, hogy az egyik területen megfelelő séma nem feltétlenül alkalmazható egy másik területen. A jelentés áttekintést nyújt az Európában elhelyezkedő csendes területekkel kapcsolatos intézkedésekről, pl.:

• Dublin, Írország – a Városi Tanács a zajmodellezést és zajmérést kombinálta a célból, hogy azonosítsa azokat a hosszú távú átlagos zajszinteket, melyek károsítják az egészséget, majd ebből kiindulva meghatározzon 8 csendes területet a városban;

• Oslo, Norvégia – a hatóságok szakértelemmel rendelkező „kulcsszereplőket” kértek fel, hogy határozzanak meg 14 csendes területet, melyek könnyen elérhetőek a helyi emberek számára;

• Tallinn, Észtország – alig különbözik az észtek megközelítése: Tallinnban számos kritériumot határoztak meg ahhoz, hogy azonosítani tudják azokat a rekreációs területeket, melyek mentesek a hosszú távon fellépő, átlagosan hangosnak nevezhető zajoktól. Ez a séma máshol arra is szolgál, hogy megóvja az érintetlen vidéki területeket a közlekedési, ipari, egyéb szórakozási tevékenységek zajától.

A ‘European Soundscape Award 2014’ várja a pályázók jelentkezését

Egy másik megközelítés a zaj problémájának megoldására a „hangtájak” (soundscape) ötlete, az egészségesebb és csendesebb környezet megteremtése. Az European Soundscape Award 2014  elnevezésű pályázat célja, hogy felhívja a figyelmet azokra a leginnovatívabb termékekre, kampányokra, rendszerekre, melyek a zaj-problémát kívánják megoldani. A díj az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA), valamint Hollandia és az Egyesült Királyság Zajcsökkentési Társaságainak közös kezdeményezése. A pályázatok leadási határideje 2014. augusztus 18. További angol nyelvű információk itt érhetőek el. 

A közeljövőben várható további kutatási eredmények

2014 második felében az Európai Környezetvédelmi Ügynökség közzéteszi az első európai szintű zaj értékelő jelentést. A jelentés a tagállamok adataiból fog következtetéseket levonni és kiemeli a fő zajforrásokat, valamit a zaj egészségre és környezetre gyakorolt fő hatásait is.

 Az eredeti cikk itt érhető el.

Menü

Nyitólap

Navigáció