Európa legnagyobb üzemeinek légszennyezése a társadalomnak legalább 59 milliárd euróba kerül, mutat rá az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) felmérése. A károk felét az ipari üzemek mindössze 1%-a okozza.
Az ipar által kibocsátott szennyező-, és üvegházhatású gázok 2012-ben 59 milliárd euro kárt okoztak, állítja a jelentés. Ez nagyjából megegyezik Finnország GDP-jével, vagy Lengyelország GDP-jének felével. Becslések szerint 2008 és 2012 között legalább 329 milliárd euró kár keletkezett, de egyes számítások szerint az 1000 milliárd euró kárt is meghaladták.
Az eredmények az „Európai ipari létesítmények légszennyezésének költsége” című aktualizált kiadványból erednek. A felmérés a légszennyezés számos káros hatását figyelembe veszi, így az épületek károsodását, a mezőgazdasági terméshozamok csökkenését, az egészségügyi problémákat, a kórházi költségeket, a kiesett munkanapokat, és a korai halálozást.
Az EEA többféle költségszámítási módot felhasznál, amelyek mind egy-egy probléma költségeinek megállapítására szolgálnak. A jelentés nevesíti a legszennyezőbb európai üzemeket, és az egyes országokra háruló költségeket.
A 30 legszennyezőbb üzemből 26 erőmű, többségükben szén és lignit üzemeléssel, főként Németországban és Kelet-Európában. A jelentés nem tér ki arra, hogy az egyes üzemek kibocsátása megfelel-e a vonatkozó jogi szabályozásoknak.
Hans Bruyninckx, az EEA ügyvezető igazgatója így fogalmazott: “Miközben mindannyiunk számára hasznos a gyárak és az erőművek munkája, ez a jelentés megmutatja, hogy az alkalmazott technológiák rejtett költségeket terhelnek az egészségügyre és a környezetre. Az ipar csak egy része a képnek - fontos felismernünk, hogy más szektorok, elsősorban a közlekedés és a mezőgazdaság, is hozzájárulnak a szennyezett levegőhöz.”
Az európai ipari üzemek légszennyezésének egészségi és környezeti kárai az egyes országokban 2008 és 2012 között abszolút értékben (az átlagos 11-36 milliárd euro):
Megjegyzés az ábrához: 1. A jelentés nem tér ki arra, hogy az egyes üzemek kibocsátása megfelel-e a vonatkozó jogi szabályozásoknak. 2. az eredmények eltéréseit befolyásolhatják a) a légszennyezettségnek tulajdonított egészségi károk felbecslésének és értékelésének eltérő módszerei b) a CO2 kibocsátásnak tulajdonított károk felbecslésének eltérő módszerei.
Az európai ipari üzemek légszennyezésének egészségi és környezeti kárai az egyes országokban 2008 és 2012 között a GDP-hez viszonyítva (átlag: a GDP 1,0 – 2,6%-a):
Megjegyzés az ábrához: 1. A jelentés nem tér ki arra, hogy az egyes üzemek kibocsátása megfelel-e a vonatkozó jogi szabályozásoknak. 2. az eredmények eltéréseit befolyásolhatják a) a légszennyezettségnek tulajdonított egészségi károk felbecslésének és értékelésének eltérő módszerei b) a CO2 kibocsátásnak tulajdonított károk felbecslésének eltérő módszerei.
Az ipari üzemek légszennyezésének egészségi és környezeti kárai 2008 és 2012 között, szektoronként:
Megjegyzés az ábrához: 1. A jelentés nem tér ki arra, hogy az egyes üzemek kibocsátása megfelel-e a vonatkozó jogi szabályozásoknak. 2. A kapott eredményeket befolyásolhatják a) a légszennyezettségnek tulajdonított egészségi károk felbecslésének és értékelésének eltérő módszerei b) a CO2 kibocsátásnak tulajdonított károk felbecslésének eltérő módszerei.
Az okozott kár nagysága 2012-ben a szennyezők szerint:
Megjegyzés az ábrához: Az eredmények eltéréseit befolyásolhatják a) a légszennyezettségnek tulajdonított egészségi károk felbecslésének és értékelésének eltérő módszerei b) a CO2 kibocsátásnak tulajdonított károk felbecslésének eltérő módszerei.
Egyéb megállapítások:
Általános megjegyzés: A jelentés nem tér ki arra, hogy az egyes üzemek kibocsátása megfelel-e a vonatkozó jogi szabályozásoknak. A riport az egészségügyi és környezeti károkkal, és azok értékével foglalkozik; az ipari üzemek gazdasági és társadalmi hatásait (termékek, foglalkoztatottság, adóbevételek) figyelmen kívül hagyja.
Egyéb információ: