Hulladék megelőzés: a hulladéktermelődés és a gazdasági növekedés szétválasztása

Publikálva: 2014. december 29.

A hulladék megelőzés elsődleges célkitűzés az EU hulladékpolitikájában, különösen a lehetséges gazdasági és környezeti hasznok miatt. Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) új jelentése bemutatja a jelenlegi helyzetet az EU tagállamokban, Izlandon, Liechtensteinben és Norvégiában.

Az EEA Hulladék megelőzés Európában című jelentése szerint 31 országból 18 dolgozott ki hulladék megelőzési programot, ahogyan azt az EU Hulladék Keretirányelve előírja. Ugyanez a jogszabály írja elő, hogy az EEA rendszeresen adjon áttekintést az országok hulladék megelőző programjairól.

 Image © Michael Coghlan

Az elkészült programok jelentős különbségeket mutatnak mind részletesség, kiterjedés, célok és időkeretek tekintetében. A legtöbb hulladék megelőzési program célként említi a hulladéktermelődés és a gazdasági növekedés szétválasztását, de a mennyiségi célok, és a kapcsolódó ellenőrző rendszerek gyakran hiányoznak. A többség (60%) elismeri az információ és a tudatosság növelésének fontosságát, ugyanakkor a jogi szabályozást, illetve a gazdaságpolitikai eszközöket nem említik olyan gyakran (17%).

A hulladéktermelődés megelőzése a legfontosabb cél Európa úgynevezett hulladék hierarchiájában, amely a hulladékkezelési célokat fontosság szerint sorolja be. A hierarchia csúcsán legfontosabb célként a hulladék termelődésének elkerülése áll. Ha ez nem lehetséges, akkor jöhet szóba a termék újrahasználata, újrahasználatra való alkalmassá tétele. A hierarchia harmadik fokán a termék anyagának újrahasznosítása áll, majd az energia visszanyeréssel járó égetés következik. Ha ez sem lehetséges, akkor kerülhet sor hulladéklerakóban való elhelyezésre.

Európa célja a hierarchia csúcsa felé való elmozdulás. 2020-ig a hulladéktermelés radikális csökkenése a cél, ahogyan azt az Útiterv egy erőforrás-hatékony Európa felé című dokumentum is állítja.

A jelenlegi kutatások szerint a nemzeti kezdeményezések még számos lehetőséggel rendelkeznek, melyek a további fejlődés érdekében kiaknázhatók. További lépésekre van szükség a célok meghatározásában, az ellenőrző rendszerek területén és a megelőző intézkedések anyagi ösztönzésében.

Kapcsolódó anyagok: Hulladék megelőzés Európában – a helyzet 2013-ban 

Menü

Nyitólap

Navigáció