Az extrém időjárás miatt az országok a klímaváltozáshoz való alkalmazkodást tervezik

Publikálva: 2014. november 28.

Az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás kérdése a legtöbb európai országban elérte a politikusokat, állítja az eddigi legátfogóbb elemzés. A most bemutatott jelentés szerint mind az extrém időjárás, mind pedig az EU irányelvek az alkalmazkodás felé mutatnak.

A kutatás során az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (European Environment Agency, EEA) harminc Európai ország részletes válaszát gyűjtötte be. Ezeket elemzi a Nemzeti Alkalmazkodási Politikák Európa szerte – 2014 (National adaptation policy processes in European countries - 2014') című jelentés.

Image © Ben Salter

 

A vizsgálat szerint az országok háromnegyedében az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás kérdése megjelenik a politikai színtéren. Csaknem minden ország azt állította, hogy az extrém meteorológiai események voltak az alkalmazkodás fő okai. A második legsűrűbben emlegetett ok a nemzeti alkalmazkodáspolitika kidolgozására az Európai Unió integrált éghajlatváltozási politikája. Ezt követte az okozott károk nagysága, és a tudományos kutatások eredménye.

A legtöbb ország a megfelelő intézkedéseket gátló tényezőket is számba vette: több mint háromnegyedük állította, hogy kevés az idő, a pénz és a megfelelő technológia. A “jövőbeli éghajlatváltozás mértékének bizonytalansága” és a „tisztázatlan felelősség” szintén sok ország válaszaiban megjelent, mint korlátozó elem.

Az országok fele mindezen nehézségek ellenére erős, vagy nagyon erős szándékról számolt be, hogy nemzeti szintű éghajlati alkalmazkodási politikát dolgozzon ki. Ez valószínűleg összefügg azzal is, hogy a válaszadók szerint egyre többen foglalkoznak az éghajlat kérdésével, és ez a tendencia az államok kétharmadában növekedett az elmúlt öt évben.

„Ez az első eset, hogy az európai államok alkalmazkodási erőfeszítéseit elemezzük” – mondta Hans Bruyninckx, az EEA ügyvezető igazgatója. „A figyelem általában az üvegház hatású gázok kibocsátásának csökkentésére irányul, és ez rendben is van. De az alkalmazkodás elkerülhetetlen; ezért nagyon jó, hogy a politikai figyelem Európa szerte most erre irányul. Sok országban már az alkalmazkodási tervek végrehajtásánál tartanak.”

Az éghajlatváltozás a jelek szerint egyre nagyobb árvizekkel, szárazságokkal, hőhullámokkal, emelkedő tengerszinttel és más széleskörű környezeti változással hat Európára, mint amilyen a fajok élettereinek, és a termelési időszakok eltolódása. Az EEA éghajlatváltozási indikátorai bemutatják, hogy ezeket a jelenségeket hogyan figyelik Európában, illetve a kontinensen túl.

Annak ellenére, hogy a politikusok jól tájékozottak a kérdésben és 21 országnak van Nemzeti Éghajlatváltozási Alkalmazkodási Stratégiája, a konkrét intézkedések még a legtöbb európai országban gyerekcipőben járnak. A felmérés szerint csak 13 államban tartanak az alkalmazkodási politika megvalósításánál. Az információ szolgáltatás volt a legtöbbször említett alkalmazkodási lépés, míg a vízgazdálkodás volt a leginkább preferált alkalmazkodási szektor. Számos ország már kidolgozta rendszerét a haladás mérésére, értékelésére és jelentésére, míg az államok több mint fele most tervezi ilyen rendszerek kidolgozását.

A jelentésről

A jelentés legfőbb célja az alkalmazkodás során szerzett tapasztalatok és jó gyakorlatok megosztása, és a tanulságok levonása. A felmérés önkéntes alapon, önértékeléssel történt.

Az alkalmazkodásról

A Climate-ADAPT  az Európai Éghajlat Alkalmazkodási Platform honlapja széles körűen tartalmaz információt az EU-beli éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásról. Az oldal hasznos hátteret ad az éghajlatváltozás hatásairól, az EU és az egyes országok politikájáról, de kínál esettanulmányokat és döntéshozási eszközöket is.

Menü

Nyitólap

Navigáció