A Magyarországi Karma Kagyüpa Buddhista Közösség egy körülbelül ezer éves tibeti hagyományt őriz, követ és ad át töretlen vonalban mestertől tanítványig. A közösségi élet egyik helyszíne a Tar község (Nógrád megye) területén épült Meditáció Központ, melyet sokan Kis Tibet néven is illetnek.
A buddhizmusban alapvető fontosságú a minden lény felé történő együttérzés-felkeltés által a természettel való harmonikus együttélés, a környezet védelme. A buddhista gyakorlatban ezt fejezi ki a menedékvétel, mely egy elköteleződés. Követői ígéretet tesznek, hogy sem ember, sem magzat, sem pedig állat életét nem oltják ki többé - sem közvetlenül, sem közvetve, hanem az élet óvására, és kivétel nélkül minden lény segítésére törekszenek, eleget téve a legfőbb erkölcsi szabály, a „nem-ártás” elvének.
Hernyó mászott a cipőmre – a „nem-ártás” elve, és a bennünk élő szeretetteljes együttérzés, bölcsesség és jóság szerint nem pusztíthatom el
A környezettel való harmonikus együttélésnek fontos szellemi része Őszentsége a Dalai Láma által felszentelt Sztúpa, mely Kőrösi Csoma Sándor emlékére épült. A Sztúpa környezetünkre gyakorolt jótékony hatásának egyik kiemelt területe az elemek erejének megőrzése: az elemek és a természeti kincsek gyors kimerítése és elszennyezése elleni védelem, megmentve ezzel az összes lény életét.
A Sztúpa áldásos ereje a kívánságoknak rendkívüli erőt ad, mely vonatkozik a környezetért vállalt emberi felelősségre is, ahogyan erre Őszentsége a Dalai Láma is utalt:
„Cselekednünk kell, mielőtt túl késő.”
A Kőrösi Emléksztúpa – a béke és nyugalom szigete
A Meditációs Központ mindennapi életébe beépült a tudatos környezethasználat, melyre számos példát említhetünk: a szerzetesi szálláshely mosdójának vízhasználata a kútról működik; az ételmaradékot a Központ és az erdő állatai kapják; a papírhulladék teljes felhasználása valósul meg (tűz-szertartások); vegyes tüzelésű kazánt (fa-gáz) működtetnek; vegyszermentes a takarítás, a mosogatás; telekocsi szolgáltatás vehető igénybe Budapest és Tar között. Pályázati formában fejlesztésekre is készülnek: nyílászárók cseréjére, napelemek telepítésére, fűtéskorszerűsítésre.
A Közösség az élő hagyomány gyakorlására budapesti helyszínt is működtet, ez a Karmapa Ház - Kulturális és Meditáció Központ. A szellemi-lelki fejlődést szolgálva fontos a környezettudatos szemléletmód megvalósítása, melyet a gyakorlat bizonyít: szelektív hulladékgyűjtés, használt ruhák gyűjtése, vegyszermentes tisztítás.
Szelektív hulladékgyűjtés a budapesti Karmapa Házban
A Közösség életében, a tanításokban, a hagyományvonal őrzésében kiemelkedő fontosságú a világot alkotó öt elem, a föld, a víz, a tűz, a levegő és a tér tisztelete. Ennek gyakorlati formája, hogy bármilyen, a természetbe történő beavatkozás (pl. templomépítés) előtt tiszteletüket fejezik ki az adott elemnek, megszentelik az építés helyének választott földterületet. De szorosan idetartozó példa a Meditációs Központ területén fenntartott, gondozott fűszernövény kiskert is.
A buddhisták a vizeket mindig óriási becsben tartották. Tilos volt a folyókba szennyezett vizet engedni, a források vizét is óvták. Energetikailag is más a tisztított víz, mint például a forrásvíz, ami egyáltalán nem is szennyezett.
Tara (a Szabadító Buddha Anya neve) Forrás – Meditáció Központ, Tar
A buddhisták mindig is jó viszonyt tartottak fent a természeti, környezeti elemekkel, erőkkel. A hagyomány papjai, a Lámák naponta kétszer, reggel és este szertartást végeznek, tüzet gyújtanak, tisztelegnek, elősegítik a békés, harmonikus együttélést a természettel.
A levegő védelmét szolgálja a dohányzás tilalma (a nem dohányzás a menedékvétel egyik kardinális feltétele), vagy a fent említett telekocsi szolgáltatás lehetősége. A tér pedig, a tágasságot jelenti, és jelképezi a szabadságot és azt, hogy a tudatunkban tágas teret engedünk a dolgoknak, nem korlátozunk, hanem megengedünk. Ez pedig azért kiemelkedően fontos, mert a buddhista szemlélet azt mondja, hogy mindenki a saját tudatával teremti meg a saját világát. Nem a külső körülmények teremtik a hétköznapjainkat, az életünket, hanem mi teremtjük azt magunknak.
A Szabadító Buddha Anya, Tara temploma – Tar
Bővebb információ itt és itt olvasható.