Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) delegációját látta vendégül 2016. június 29-én a Földművelésügyi Minisztérium. A látogatás napjára szervezett esemény témája a fenntarthatóság volt – olyan fontos kérdések kerültek középpontba, mint hogy mit tettünk eddig és mit szükséges tennünk a jövőben abból a célból, hogy áttérjünk a fenntartható fejlődés útjára. Ez a cikk egy kis bepillantást ad a nap történéseibe.

Magas szintű találkozó

Az EEA delegációja elsőként Dr. Fazekas Sándor földművelésügyi miniszterrel, V. Németh Zsolt környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős államtitkárral, valamint Magyarország környezetüggyel foglalkozó állami vezetőivel találkozott magas szintű, zártkörű tanácskozás keretében.

Fotó: Pelsőczy Csaba/FM


Konferencia

A magas szintű találkozó után, a Földművelésügyi Minisztérium Darányi Ignác termében kezdődő konferenciára közel 120 fős hallgatóság gyűlt össze. A konferenciát megnyitotta Dr. Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter és V. Németh Zsolt környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős államtitkár.

Dr. Fazekas Sándor miniszter köszöntötte az EEA háromfős delegációját, a társminisztériumok, együttműködő intézmények szakembereit, a civil környezetvédőket, valamint az önkormányzatok munkatársait, és kiemelte, hogy a rangos tanácskozás fényét tovább növeli, hogy a konferenciát a Nemzetközi Duna Napon rendeztük meg. Megnyitóbeszédében megemlítette, melyek azok a fő megállapítások, melyeket a tavaly megjelent „Az Európai Környezet – Állapot és előretekintés 2015” című EEA kiadvány (SOER2015) hazánkkal kapcsolatban kiemel. Emellett azt is kihangsúlyozta, hogy a fenntarthatóságba való átmenet összetett feladatát csak összehangolt, egyeztetett, harmonizált munkafolyamatok révén érhetjük el.

Fotó: Pelsőczy Csaba/FM

V. Németh Zsolt államtitkár a megjelentek köszöntése után üdvözlő beszédében felvázolta: a hagyományos lineáris gazdaságmodell nem egyeztethető össze a környezeti céljainkkal. Nem fenntartható az a modell, amelyben a környezettől folyamatosan elveszünk és a folyamat végén a környezetbe hulladékot, szennyezett vizet, mérgezett levegőt bocsátunk. Magyarországon is tetten érhető az átmenet a magas emissziójú ágazatoktól a környezetbarát iparágak felé, az erőforrás-hatékony és sokszor innovatív tevékenységek és technológiák felé. Ez azonban még csupán egy hosszú folyamat kezdete, melynek azonban a 2016. június elején, Grúziában tartott „Környezetet Európának” miniszteri konferencia egy fontos lépcsője volt.

Fotó: Pelsőczy Csaba/FM

A megnyitó beszédek után Dr. Hans Bruyninckx, az EEA ügyvezető igazgatójának előadása hangzott el. Előadásában többek között hallhattunk arról, hogy mi is a különbség a sokat emlegetett zöldgazdaság, kékgazdaság, körforgásos gazdaság, erőforrás-hatékony gazdaság, karbonszegény gazdaság, fenntartható gazdaság között, valamint arról, hogy milyen irányban lenne szükséges elindulnunk, hogy valóban a fenntarthatóság alapelvei szerint éljünk. Dr. Hans Bruyninckx előadásáról részletesebben ebben a cikkben olvashat, az előadás szintén itt érhető el: Átmenet a fenntarthatóság felé.

Fotó: Pelsőczy Csaba/FM

A fenntarthatóság három pillérére alapozva, három magyar vonatkozású előadást is meghallgathattunk.

Elsőként a gazdasági pillér került előtérbe: a Földművelésügyi Minisztérium Környezetfejlesztési Főosztályának munkatársai (Marton Miklós és Kristóf Teodóra Fáta) „A zöldgazdaság és erőforrás-hatékonyság hazai vonatkozásai címmel” tartottak előadást. Az előadásban elsőként a 2016. június 8-10. között Batumiban (Grúzia) megrendezése került „Környezetet Európának” Miniszteri Konferencia zöldgazdaságért tett magyar vállalásait vázolta fel az előadó. A Batumi konferencia eseményeit részletesen összefoglaló cikket ezen a linken keresztül érheti el.

Az előadás keretein belül a „Többet kevesebből – erőforrás-hatékonyság Európában” című 2016 júniusában publikált EEA tanulmányt is bemutatta a Környezetfejlesztési Főosztály munkatársa. A tanulmány mellé minden országról készült egy ún. országprofil is, mely bemutatja, hogy az adott ország a témában milyen jogszabályokkal, stratégiákkal, hivatalos dokumentumokkal rendelkezik, illetve miket tett az elmúlt időszakban az erőforrás-hatékonyság javítása céljából. Az európai kiadványról magyarul részletesebben itt, az országprofilról pedig itt olvashat. Az előadás diái itt letölthetők.

A második előadásban a környezeti pillérre tértünk át: a Földmérési és Távérzékelési Intézet (FÖMI) munkatársa (Kosztra Barbara) beszélt a Copernicus Program keretében zajló környezeti földfelszín monitorozásról. A FÖMI munkatársa elmondta, hogy a hatékony környezetgazdálkodáshoz körültekintő tervezés szükséges, melyhez megbízható adatok és a döntések hatását előrejelezni képes modellek kellenek. Az űrfelvételek segítségével gyorsan és olcsón, nagyterületre elkészíthető felszínborítási térkép megmutatja, hogy pontosan mivel is kell gazdálkodnunk. A Copernicus felszínborítás monitorozással Magyarországon a FÖMI foglalkozik. Az előadás diái itt letölthetők.

A harmadik, egyben záró előadásban a fenntarthatóság társadalmi pillére került sorra: Dr. Páldy Anna előadásában összefoglalta, hogy az EEA által azonosított globális megatrendek közül, melyek azok, melyek hazánk környezetegészségügyi helyzetét jelentősen befolyásolják. Előadásának második felében a klímaváltozás egészségre és jóllétre gyakorolt hatásáról szóló FRESH projekt eredményeibe kaptunk bepillantást. Az előadás letölthető itt.

Workshop

A konferencia után az esemény műhelybeszélgetéssel folytatódott, melyen az Európai Környezeti Információs és Megfigyelő Hálózat (Eionet) szakértői vettek részt. Elsőként Bert Jansen (EEA, Eionet hálózat főkoordinátor), valamint David Stanners (EEA Head of Partnerships and Networks, PAN) tartottak rövid előadást az Eionet hálózat jelenlegi fő irányvonalairól és a 2016 decemberében megrendezésre kerülő, a jövő Eionet hálózata című EEA szemináriumról. A szeminárium és az arra való felkészülés célja, hogy az immáron 22 éve működő Eionet hálózat működését megvizsgálja és javaslatokat tegyen a jövőbeli irányokra. A rövid előadás után az Eionet tagok három kisebb csoportra osztva számoltak be a hazai Eionet hálózat aktuális munkáiról és kihívásairól, valamint megvitatták a kezdő előadásban felvetett, a jövő Eionet hálózatára vonatkozó kérdéseket, gondolatokat is.

A workshopon elhangzott előadások letölthetők az alábbi linkeken keresztül:

A rendezvényen készült fényképek hamarosan itt megtekinthetőek.

Fotó: Suhayda-Bánszki Judit/FM


Köszönet mindenkinek, akik velünk tartottak ezen a napon!

További információ: