A Környezet és egészség csoport célja a két téma közötti kapcsolat vizsgálataival összefüggő kezdeményezések, korrelációk és eredmények bemutatása. Az alábbi jegyzetek a legutóbbi ülésén készültek.

Az ülésen előadást tartott Ausztria képviselője a Duna szennyezettsége kapcsán. A feltételezéseik szerint akár 4,2 tonna műanyag hulladékot is szállíthat naponta a Duna a Fekete-tengerbe, ennek felderítése kapcsán kezdték el a projektet. A mérések eredményeként megállapították, hogy a tengeri műanyag hulladék 80%-a szárazföldi eredetű, a fennmaradó 20% származik a halászatból. Nagyon sok mikro műanyagot szállít a Duna, amelyek nagyobb műanyagok lebomlásából jönnek létre, és vannak mikro gyöngyök is, amelyek a kozmetikai szerekből származnak. A folyó hozamának függvényében 7-166 kg műanyag részecskét lehet kiszűrni a Dunából naponta. A hulladék többsége polietilén és polipropilén származék.

Az endokrin diszruptorok kapcsán tartott előadásban elhangzott, hogy az endokrin diszruptorok által okozott egészségügyi kár az EU-ban eléri 157 milliárd eurót évente (ez teljes EU GDP-jének 1,2%-a).

Összességében elmondható, hogy tovább élnek ugyan az emberek, megnövekedett az átlagéletkor, de az egészségben eltöltött évek száma az utóbbi években csökken - a nők esetében jelentősebben. A csökkenő tendencia a férfiaknál is megfigyelhető, de kisebb mértékben. Európán belül Stockholmban élnek legtovább egészséges életet az emberek, kb. 72 évet, míg Magyarországon 65 évet.

A higanyszennyezés kapcsán elhangzott, hogy a nők hajának higanytartalma európai viszonylatban Magyarország esetében a legalacsonyabb, és Spanyolország esetében a legmagasabb, ez az étkezési szokásokkal van összefüggésben (Spanyolországban a legnagyobb az egy főre eső halfogyasztás mennyisége). További megfigyelés, hogy a jól kereső emberek jobban ki vannak téve a PFOA, BP3, Hg és AS szennyezésnek (többek között a tengeri ételek fogyasztása miatt). A szegényebb népesség esetében a kadmium és ólom szennyezés magasabb.