Egyre több kezdeményezés és intézkedés jelenik meg, hogy alkalmazkodjunk az éghajlatváltozás jelenlegi és várható hatásaihoz – mind európai, mind nemzeti, mind helyi szinten. Nagyon fontos, hogy átlássuk, hogy milyen körülmények között eljárások működnek és miért. Illetékességi területükön belül hol állnak az országok az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás területén? Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (European Environment Agency EEA) új jleentése áttekintést ad az európai országok nemzeti monitorozó-, jelentés készítő és értékelő (MRE) rendszereiről.

Az éghajlat változás hatásai eltérőek Európa egyes részein. Egyes régiók vízhiánnyal és szárazsággal kell hogy szembenézzenek, míg máshol árvizek okoznak gondot. Eltérő szakpolitikákra és intézkedésekre van szükség az alkalmazkodáshoz, és az egyes tájegységekre jellemző potenciális hatások kezeléséhez. Az intézkedések értékeléséhez, hogy lássuk, hogy melyik hatásos és hatékony, az európai országoknak a hatáskörükön belül gyűjteniük és elemezniük kell az alkalmazkodási szakpolitikákra vonatkozó információt. Ez alapján jobban megérthetjük, hogy hogyan és miért működnek jól az egyes intézkedések bizonyos körülmények között – mindez természetesen elősegíti az alkalmazkodási szakpolitikák és intézkedések fejlődését.

Image © Fatma Demir, Picture2050/EEA

Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség „Nemzeti ellenőrzés, jelentés és értékelés az európai éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásról”  című kiadványa egyesíti az európai országok MRE rendszeréről szóló nemzeti szintű gyülemlő információt. Az országok legutóbbi tevékenységeit tekinti át, és betekintést enged a kulcsterületekbe (pl. hajtóerők, kormányzás, módszerek és információs csatornák); képet ad a jelenlegi eljárásokról, és olyan problémakörökről is, amelyek várhatóan fontosak lesznek mindazok számára, akik ezen a területen dolgoznak. A jelentés nemzeti szintű esettanulmányokat is tartalmaz.

Az alkalmazkodási intézkedések követése és értékelése

Az Európai Unió Az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás stratégiája  című dokumentuma előrevetíti, hogy az Európai Unió és országai követik és értékelik az alkalmazkodás helyzetét és haladását. Ebben az összefüggésben az EEA jelentése megállapítja, hogy egyre több európai állam tesz lépéseket az MRE rendszert illetően. 2015 októberében 14 államban működött MRE rendszer, vagy éppen fejlesztés alatt állt: Ausztria, Belgium, Egyesült Királyság, Finnország, Franciaország, Hollandia, Írország, Litvánia, Málta, Németország, Spanyolország, Svédország, Svájc és Szlovákia.

A legtöbb MRE rendszerrel rendelkező európai állam azt tervezi, hogy ellenőrzi és beszámol arról a fejlődésről, amely a szakpolitikák és az intézkedések terén zajlik, beleértve a nemzeti alkalmazkodási stratégáikat vagy terveket is. Néhány állam az intézkedések és szakpolitikák végrehajtásának hatékonyság-vizsgálatát is említette.

Az MRE rendszer adatai az alkalmazkodásról továbbra is dinamikusan fejlődő és növekvő terület, ahol a régóta üzemelő MRE rendszerek tapasztalatai felbecsülhetetlenek azon országok számára, amelyek most fontolgatják ilyen rendszer kiépítését. Más új szakterületek tapasztalatai a nyomonkövetésről, a jelentésről és az értékelésről szintén fontosak lehetnek az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás területén, mivel a kihívások hasonlóak lehetnek, például az adatok és az információk jelentésének elérésében és a felmerülő igényekben.

A most megjelent jelentés kiegészíti az Európai Éghajlat Alkalmazkodási Platform (European Climate Adaptation Platform Climate-ADAPT)  információit, és az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásról szóló nemzeti honlapokat. A jelentés bemutatásra kerül az „Európa alkalmazkodása az éghajlatváltozáshoz” egyik kísérő rendezvényén a COP21 éghajlati tárgyalásain Párizsban.