Beszámoló a 2018. május 23-24-i NFP ülésről

Publikálva: 2018. június 8.

Az idei év 2. NFP ülésére május 23-24-én került sor Koppenhágában. Az alábbiakban beszámolunk az ülésen megvitatott főbb témákról.

A május 23-i NFP ülés a 81. Management Board (MB) üléséről szóló beszámolóval indult, melyről bővebben itt olvashat.
Eva Goossens (EEA) a MB Titkárság képviseletében elmondta, hogy a 2018. június 19-i 82. MB ülésen többek közt döntés fog születni:

A júniusi ülésen várhatóan sor kerül majd továbbá egy, az Ügynökség 2018-at követő stratégiai irányairól és prioritásairól szóló értekezésre is.

Az Ügynökség belső szervezeti felépítése Hans Bruyninckx, az EEA ügyvezető igazgatója döntése alapján átalakításra kerül. Az Eionet hálózat koordinációja átkerül a korábbi PAN (Partnerships and networks) programból a Koordinációs és stratégiai (CAS - Coordination and strategy) programba. Az ügyvezető igazgató elmondta, hogy az átalakítás egy proaktív megközelítésnek a következménye, és a cél, hogy az Eionet hálózat közelebb kerüljön a MB-hoz, valamint a különböző hálózatok (EPA, SEIS) koordinációja (titkársága) egy szervezeti egységben fusson össze a jobb és könnyebb együttműködés érdekében. Megtudtuk továbbá, hogy David Stenners nyugdíjba vonul augusztusban, Paul McAleavey veszi át tőle az Eionettel kapcsolatos vezetői feladatokat.

Malene Bruun (EEA) bemutatta a 2017-es évről szóló NFP kérdőívek kiértékelt eredményét. Kiemelte, hogy számukra meglepő adat volt, hogy az NFP-k több, mint fele a munkaidejének kevesebb, mint 40%-át tudja csak NFP feladatainak ellátására fordítani. Csupán néhány NFP van olyan szerencsés helyzetben, hogy munkaidejének teljes vagy túlnyomó részét az Ügynökséggel kapcsolatos tevékenységének tudja szentelni. Szintén meglepő információ a felmérésből, hogy akad olyan NFP is, akinek semmilyen kapcsolata nincs a MB taggal. Ezzel ellentétben a többség heti vagy havi szintű kapcsolatban áll az adott ország MB tagjával. Az NFP-k három legfőbb kihívása a kapcsolattartói szerepkör ellátása során (1) egyre növekvő információáramlás (beérkező e-mailek száma, frissítések nyomonkövetése, stb.) (2) nemzeti szintű koordináció (3) az Ügynökség relevanciájának megértetése országos szinten.

Az NRC struktúra felülvizsgálatára (NRC Light Review) létrehozott NFP-kből álló munkacsoport beszámolt a fejleményekről, melyek 2018. február óta történtek. A munkacsoport a 2018. április 19-20-i budapesti ülésén az addig beérkezett 7 tagállam 150 javaslatát dolgozta fel és vitatta meg a felmerült kérdéseket, illetve konkrét kérdéseket – kéréseket fogalmazott meg az egyes tématerületek projektmenedzserei számára. A két napos ülésen a munkacsoprt a következő javaslatokat fogalmazta meg:

Az EEA folyamatban lévő értékelésével kapcsolatban Jacques Delsalle (DG ENV) elmondta, hogy a COWI által készített végleges jelentés-tervezet véleményezésére június 5-ig van lehetőség. Várhatóan a végleges jelentés júliusban fog elkészülni, mely a Bizottság Érékelési Jelentésének részét fogja képezni majd.

A REFIT keretében lefolytatott célravezetőségi vizsgálat eredményeire építve a Bizottság 10 olyan intézkedést fogadott el, melyek javíthatják a környezetvédelmi jelentéstételt. Chris Steenmans (EEA) és Joachim D’Eugenio (DG ENV) beszámoltak a környezeti jelentések egyszerűsítésére irányuló intézkedések előrehaladásáról. A 2. intézkedés (A jelentéstételi kötelezettségek részletesebb értékelése és megváltozatása egy folytatólagos program részeként) kapcsán elhangzott, hogy jelenleg 108 olyan adatfolyam van, amit az EEA menedzsel. COM egy 10 lépéses útmutatót dolgozott ki a tagországok számára az Eionet hálózat jelentéstételi folyamatban betöltött szerepével kapcsolatban:

A teljesség igénye nélkül, néhány aktualitás az intézkedésekkel kapcsolatban:

Szó esett az INSPIRE Karbantartási és megvalósítási munkaprogram 2016-2020 (MIWP - Maintenance and Implementation Work Programme 2016-2020) 2016.5 intézkedéséről is, melyről részleteket itt talál.

Menü

Nyitólap

Navigáció