Orosz Andrea, a Templomkert projekt menedzsere elmondta, hogy már 2012-ben elkezdtek gondolkodni arról, hogy hogyan segíthetne az egyház összekapcsolni a termelőket a vásárlókkal. Akkor mindez Luther Market néven futott, és az egyeztetések és viták rengeteg elméletet és jegyzőkönyvet eredményeztek, de a várt eredményt akkor még nem.

2015 áprilisában indult a Templomkert Projekt. A motivációt egy amerikai anyagi hozzájárulás adta. Az adományhoz azonban komoly elvárások is adódtak: a projekt indulása utáni huszadik napon már idelátogattak az adományozók, hogy személyesen ellenőrizzék a dolgok menetét. Akkor már volt honlap, volt Facebook oldal és egy fotopályázat.

Az 1. TEMPLOMKERT CSALÁDI PIKNIK ÉS PIAC rendezvény 2015 októberében került megrendezésre. A programot igyekeztek körültekintően összeállítani.

Az egyik alapgondolat az volt, hogy az egész rendezvény Isten dicsőítése, tehát egy sajátos istentisztelet. Ebből adódóan vasárnap legyen. A szervezők tisztában voltak vele, hogy Magyarországon az a rendezvény sikeres, ahol jókat lehet enni – ezért főzőversenyt is hirdettek. Emellett természetesen volt piac: 12 őstermelő kínálta portékáit, ami kitűnő kapcsolatépítési alkalomnak bizonyult.

"Ha tudnám is, hogy holnap elpusztul a világ, még akkor is ültetnék egy almafát." /Martin Luther/

Az esemény egyik fő célja az őstermelők munkájának segítése. Orosz Andrea elmondta, hogy egyáltalán nem akarnak versenyezni a hipermarketek kínálatával – semmilyen értelemben. Azt feltételezték, hogy aki templom melletti piacon vásárol őstermelőtől, az egészen más okokból teszi ezt – és a tapasztalat igazolta ezt a feltételezést. Ez egyfajta szövetség termelő és vásárló között, ahol a bizalom alapvető fontosságú.

A programok alapvetően a családokat célozzák, tehát van köztük kisgyerekeknek szóló programok, vannak kamaszoknak való előadások, és vannak az idősek ízléséhez igazodó részek. A kerekesszékes tánccsoport nem csak szívszorító, de elképesztően látványos is. Az esemény egyik legmegkapóbb része az volt, amikor Müller Péter Sziámi vezetésével a teljes közönség együtt énekelte Leonard Cohen: Halleluja című dalát magyarul…

A program fontos része az adománygyűjtés. Sok vita előzte meg az összegyűlt pénzösszeg hasznosítását. Az kezdettől egyértelmű volt, hogy az ország keleti részét kívánják segíteni. Végül a szervezők a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Girincs településen működő Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Óvoda, Általános Iskola, Speciális Szakiskola, Kollégium és Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény munkáját támogatták. Itt fogyatékos gyerekeket oktatnak.

Az adományok átadása

Az már az együttműködés közben derült ki, hogy a pénzadományt az intézmény üvegházának megújulására fordítják. Ez ebben az esetben nem csak a kertészkedés alapjainak oktatását szolgálja, de egyfajta kertész-terápiának is tekinthető.

A felújításra váró üvegház

A Templomkertem Projektről itt olvashat többet.