Szabó György, a FŐKEFE Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezető igazhatója előadásában elmondta, hogy a FŐKEFE Közhasznú Nonprofit Kft. a legnagyobb megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató cég Magyarországon: jelenleg több mint 4000 alkalmazottjuk van.

A leghíresebb talán a karácsondi telephelyük, ahol 2011-ben vették át a Ferences Rendtartomány Autista Majorságát. Az, hogy a mezőgazdálkodás, mint tevékenység komoly gyógyító hatással is lehet, az ma már nem újdonság. Ilyen alapon vált híressé a lóterápia, de például Franciaországban van nyúlterápia is. Az átvételkor Karácsondon 15 fős bentlakásos intézmény működött. Az első években ennek felújítása zajlott, ma 15 autista és 27 megváltozott munkaképességű kolléga lakik itt.

Szabó György elmondta, hogy a fogyatékkal élők munkája semmivel sem kisebb értékű, mint az átlagos dolgozóké, sőt, bennük nagyobb a bizonyítani vágyás, a dolgozni akarás.

Már ekkor felmerült a kérdés, hogy hogyan fejleszthető tovább a hely, és már ekkor felmerült a kóser áruk termelésének lehetősége. Ez a zsidó valláson és hagyományokon alapuló, nagyon szigorú szabályrendszer. A mezőgazdaság szempontjából legfontosabb elvárás az, hogy semmiféle rovarfertőzés nem lehet az ételen, még egészen kis mennyiségben sem. Ezért például a brokkoli és a karfiol termelése eleve szóba sem jöhet, mert ezeket a növényeket nagyon kedvelik a rovarok.

Kóser termékek Karácsondról

A rovarok távoltartása érdekében fizikai, kémiai és biológiai védelmet is alkalmaznak. A zöldségek termelése csak melegházakban, fóliasátrakban történhet; ez a fizikai védelem.

Az ültetéskor teljes földcserére van szükség. A növények alatt nem gyűlhet fel a víz, mert a tócsák azonnal vonzanák a rovarokat. A melegházak körül öt méteres körzetben olyan növényeket nevelnek, amelyek távol tartják, riasztják a rovarokat; ez a biológiai védelem.

A kóser szabályoknak megfelelő viszonyokat a kipalántázástól a szüretig folyamatosan, kéthetente ellenőrzik. Ez egy olyan piaci szegmens, amire azt szokták mondani, hogy nagyon nehéz bekerülni, és nagyon könnyű kiesni. Első évben a káposzta 87%-a kóser volt; ez az arány még Izraelben is komoly elismerést keltett.

A vegyszerek használata az általános használat szintjét nem haladja meg. Az utóbbi években komoly lépések történtek az ökológiai módszerek átvétele felé. A cél az, hogy ezt olyan szintre fejlesszék, hogy piacra léphessenek „bio kóser” zöldségekkel is.